Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítězství demokracie v Podolí

7. 11. 2016 13:36:07
"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

To, co se poté v této malé slovácké obci v posledních měsících dělo, nemá obdoby v porevolučních (myšleno od roku 1989) dějinách České republiky, přičemž dopad těchto událostí výrazně překračuje hranice regionu a míří na samou podstatu demokratických mechanismů, dle kterých v naší zemi fungují samosprávné územní celky. Protože jsem měl tu čest být přímým (byť vnějším, protože nejsem občanem Podolí) aktérem tohoto cca čtyřměsíčního boje za demokracii, osobně znám většinu aktérů celé kauzy, a na celou věc mám jasně vyprofilovaný názor, chtěl bych se s Vámi podělit o některé zásadní aspekty mající vliv na fungovaní a rozhodování obcí jako samosprávných celků.

Odvolat starostu a místostarostu je plným právem a kompetencí každého zastupitelstva obce (dále ZO) pakliže je v souladu se zákonem. Stačí doplnit takový bod programu (pakliže se v něm již nevyskytuje) na příslušném veřejného zasedání při jeho schvalování a pak toto odhlasovat. Toto se ale ve dnech 11.-12.7. v Podolí na zasedání ZO nejenom že nestalo, ale byl bezprecedentním způsobem ohnut a pokřiven zákon o obcích : zasedání ZO bylo přesunuto na jiné místo než bylo oznámeno na úřední desce (zákon absolutně nepřipouští), byl schválen jiný program jednání než ten, který visel na úřední desce a jímž se mělo zasedání řídit a na který občané přišli (taktéž toto zákon nepřipouští, program jednání se může pouze doplnit), a byl účelově změněn jednací řád, dle kterého se zastupitelstvo řídí. Na základě této účelové změny jednacího řádu, která umožnila přidávat body do již schváleného programu, byla pak hluboko po půlnoci starostka i místostarostka obce Podolí odvolána.

Přesto později kontrolní orgán Ministerstva vnitra (MV) vyhodnotil tento postup jako "v souladu se zákonem obcích". Toto rozhodnutí MV považuji za hrubou chybu : nejenom že se dále eskalovalo pnutí v obci samotné, ale hlavně nastavilo velmi nebezpečný precedent pro ostatní obce : vlastně se řeklo, že si každý kdo si zamane může zákon účelově vyložit a ohnout jak chce, jak se mu to právě hodí a vše je v pořádku. Proto já osobně - a výše uvedený případ je toho jasným potvrzením - vždy nadřazuji selský rozum nad zákon, mnohdy po padesáté novelizovaný a navzdory tomu mající desítky právních a vzájemně si protichůdných stanovisek. Nesdílím také názor některých odborníků, že zrovna zákon o obcích je třeba novelizovat - účelově ohnout zákon k prosazení vlastního cíle je jednoduché a bude možné kdykoliv, a to i tehdy, pokud ten který zákon je sebedokonalejší. Zcela zásadní je kompetence MV jako dozorového orgánu nad obcí ve výše uvedených sporných případech "na hraně zákona" konat - v Podolí tomu tak nebylo a důsledkem byla 4 měsíce paralyzovaná obec zmítaná občanskými nepokoji a napětím. MV místo toho, aby nepřehlednou situaci s výše popisovaným způsobem instalace vedení obce vyřešilo dosazením úředníka, který by obec spravoval do rozhodnutí soudu, tak ji svým rozhodnutím někde od stolu z Prahy nechá napospas pěti zastupitelům, kteří svůj povětšinou vlastní zájem nadřadili nad ten veřejný. Důsledkem je pak stav, že se občané - a v Podolí jich byla zdrcující většina - sjednotí a zákonnými prostředky se snaží o zmírnění a nápravu křivdy a nespravedlnosti, která se u nich stala. Vytrvalým čtyřměsíčním tlakem se jim naštěstí podařilo dosáhnout jediného myslitelného cíle a řešení situace, kterým budou předčasné volby .. naštěstí píšu záměrně, protože si ani nedovedu představit, co by se v obci dělo, kdyby k rezignaci zastupitelů, kteří zůstali na svých místech bez jakékoliv podpory občanů, nedošlo.

Důsledku však předchází příčina, těch bylo v Podolí mnoho a jejich rozklad by vydal na pět takových blogů. Zmíním tedy tři trošku opomíjené, dle mého soudu velmi důležité :

1. Je naprosto nezbytné změnit volební zákon (resp. algoritmus, dle kterého jsou voleni členové ZO) pro volby do ZO tak, aby byli zvoleni kandidáti s absolutně nejvyššími podíly hlasů. Není přece možné, aby např. v Podolí (ale obecně i všude jinde) byl v posledních volbách ZVOLEN do ZO kandidát jedné kandidátky s 99 absolutními hlasy a kandidát z jiné kandidátky se 158 absolutními hlasy do ZO zvolen NEBYL. 99 prostě není víc než 158 a tečka. Pakliže je v Podolí 9 členů zastupitelstva, pak se má jednoduše vzít 9 kandidátů dle nejvyššího absolutního počtu hlasů které dostali od voličů a ti mají být zvoleni - jedině takto postavený model odráží skutečnou vůli voličů v dané obci.

2. Po volbách v roce 2010 bylo ZO Podolí odhlasováno odstupné tehdejšímu starostovi, ve výši řádu set tisíc korun, který se v tom roce stal neuvolněným starostou (předtím byl uvolněný). ZO nemá co o odstupném pro starostu hlasovat, protože to je vyplaceno ze zákona. Toto ZO schválené odstupné (účelově nazývané odměna) bývalý starosta nejenže obdržel, ale podruhé mu bylo vyplaceno podle zákona, čili bývalý pan starosta dostal odstupné dvě. No a světe div se - MV tehdy řeklo že je vše v pořádku. S jídlem roste chuť, no a jelikož pan bývalý starosta byl jedním ze strůjců převratu v Podolí ve dnech 11.-12.7. tak jak popisuji výše, pak se vlastně ani není čemu divit, že i v tomto případě bylo z hlediska MV vše v pořádku.

3. Jediným důvodem pro odvolání starostky obce Podolí paní Rýpalové ve dnech 11.-12.7. byly údajné pochybnosti ohledně čerpání jedné z dotací které získala. Z představy, že by starostové měli být odvoláváni jenom kvůli tomu, že si několik málo jedinců myslí, že došlo k nějakému pochybení, jímá člověka hrůza. Platí v tomto státě presumpce viny nebo neplatí ?? Nejde totiž nic jiného než o kriminalizaci starostů, kdy se na začátku zveřejní takovéto obvinění, následuje mediální štvanice na prvních stránkách novin, no a pak za 2-3 roky dojde k soudu, který řekne, že starosta je plném rozsahu nevinný a nic neprovedl. Četli jste ale po takovém rozhodnutí soudu na té samé první stránce těch samých novin o tomto výroku neviny? Zato ten starosta - stižený tím křivým obviněním - má mírou té špíny často zničený nejenom pracovní, profesní, ale i osobní život, trpí depresemi a stresem.

Situace v Podolí naštěstí dopadla dobře. Byla vyslyšena vůle občanů, a tak by to v demokracii mělo být. Moc Podolí přeji, aby tamní občané měli šťastnou ruku a do svého vedení zvolili ty, kteří budou obec spravovat co nejlépe a ve veřejném zájmu.

Pokud by jste se chtěli seznámit se všemi souvislostmi a děním v obci Podolí, klikněte ZDE.

Autor: Rostislav Mihel | pondělí 7.11.2016 13:36 | karma článku: 16.36 | přečteno: 830x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Elektronizace státní správy - vzletný pojem s tristními výsledky

Jako člověk pohybující se většinu svého života ve světě IT technologií upřímně žasnu, jak v roce 2017 může vypadat přístup úřadu směrem k občanovi z hlediska pružné a efektivní komunikace. Posuďte sami z těchto dvou příkladů.

17.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 498 | Diskuse

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

6.9.2016 v 8:36 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 2407 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Kruté ženy

Kdo ví, kde to všechno začalo a jak. Jistě vím jen to, že jejich prabába, byla žena od rány a tvrdá jako chlap. A paličatá jak stádo beranů.

21.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Josef Komárek

Byli mezi disidenty lidé „s podstatnou poruchou mozku“?

Oni sami mne přesvědčují, že ano. Nicméně bych se nedivil, kdyby ten „zvukař“ (tj. ten moravský kraválista) dostal za tu výtržnost od nějaké té ušlechtilé organisace Havlovu cenu. Ta ostatně k ničemu jinému neslouží.

21.11.2017 v 13:50 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 237 | Diskuse

Ladislav Jakl

Stará levice umřela. Nová přebírá moc.

Sociální demokraté o víkendu sněmovali v Hradci Králové. Sešel se tam poprvé po prohraných volbách jejich Ústřední výkonný výbor a bylo to jednání neveselé.

21.11.2017 v 13:08 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 417 | Diskuse

Barbora Hrušková

Alza - dvakrát a dost

Právě jsem zjistila, že můžu mít ve 34 letech infarkt... stačí si dvakrát objednat něco v Alze a hned je zaděláno. Člověk si myslí, že ho už ho nemůže nic překvapit, nic vytočit a pak se objeví Alza a její infolinka a najednou

21.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 28.19 | Přečteno: 1696 | Diskuse

Filip Kosák

Feministky mají knírek

Žijeme ve 21. století a spousta věcí je jinak, než tomu bylo dříve. Tak například tu máme ženskou emancipaci. Ta je hodně důležitá, protože ženy dneska mohou klidně fárat do dolů anebo močit vestoje.

21.11.2017 v 9:48 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 560 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2008

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.