Invaze xichtů

6. 09. 2016 8:36:33
Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

Protože však nekandiduji, mohu si těchto pár odstavců snáze dovolit. Přesto se - z povahy toho co momentálně dělám - nedá očekávat nic moc objektivně vyváženého. Berte to tedy prosím jako pohled člověka, který přemýšlí (a zatím na to nepřišel) nad tím, jakou vypovídající hodnotu a volební potenciál má ten který obličej tlemící se na nás pomalu i ze záchodové mísy.

Aby nedošlo k mýlce : kandidovat ve volbách jistě není nic dehonestujícího, ba právě naopak. Očekávalo by se, že takový kandidát tímto rozhodnutím jednak projevuje zájem podílet se na veřejném zájmu a také vyjadřuje sounáležitost k místu kde žije - obci. městu, kraji. Píšu to proto, že jsem se v minulých týdnech mnohokrát podivil dotazům novinářů (ať už z TV, rozhlasu nebo novin), kterým jsem poskytoval rozhovory s tématikou absolutně jinou než volební. Bylo jich asi pět a jejich první dotaz byl vždy v zásadě stejný : ptali se mě, zda kandiduji či nikoliv. Když dostali zamítavou odpověď, zhluboka si oddychli, protože mohli v rozhovoru pokračovat. Zda tato na první pohled nevýznamná zkušenost znamená náznak cenzury majitelů nejmenovaných médií a vysoce postavených politiků v jedné osobě, nebo svědčí o nezdravé propojenosti mediálního a politického světa, nechť si laskavý čtenář udělá svůj úsudek.

Abych ale příliš neodbíhal od tématu : ten, kdo v minulosti četl moje blogy ví, že nenávidím slovíčko "kdyby", přesto nyní udělám jednu výjimku .. kdybych měl být jedním z mnoha obličejů volební kampaně, použil bych na tiskovinu tento svůj portrét z fašanku LP 2012:

Óóó, jak populistické ... pomyslí si jistě teď všichni ti vážně se tvářící a photoshopem vyretušovaní kandidáti a několika vrstvami přepudrované kandidátky. Odpovím : možná. Ale toto moje sdělení má mnohem hlubší základ - ptám se tím (a zároveň žádám odpověď), co ten který z tisíců volebních obličejů má vlastně svým voličům sdělit. Ptám se, zda z výrazu toho kterého xichtu volič např. pozná, jaký má tento recept na snížení zadluženosti krajů. Nebo zda chce nebo nechce, a případně jak, něco udělat s přebujelou a stále narůstající byrokratickou mašinérií na krajích, kde mnohdy vládnou a fakticky rozhodují celé úřednické rodinné klany. Jak chce řešit investice do infrastuktury kraje. Co dělat s předluženými nemocnicemi a jinými bezednými děrami, které se mnohdy sanují půjčkami z krajských veřejných peněz a o kterých všichni ví, že je v rozpočtu kraje už nikdy nikdo neuvidí. Jak, kdy, kde, proč .. věřte mi, že bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Obávám se, že na tyto otázky Vám pohled do jednotlivých obličejů kandidátů neodpoví. A ani z těch sloganů, které občas obličeje doprovází, se mnoho nedozvíme. Víte .. asi jsem ze staré školy. Jsem přesvědčený o tom, že volební kampaň by měla být o střetu myšlenek, ideí, koncepcí a řešení. Za kandidáty by měla stát dlouhodobá tvrdá a poctivá práce, a její výsledky jsou tím, co by mělo být voličům místo obličejů (nebo spolu s obličeji) prezentováno. Je tomu ale skutečně tak?

Nenechme se zmást mírou vyžehlenosti a uhlazenosti jednotlivých tváří a ptejme se, co se za nimi skutečně skrývá.

Hezký den všem z Drslavic :-).

Autor: Rostislav Mihel | úterý 6.9.2016 8:36 | karma článku: 32.09 | přečteno: 2474x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Elektronizace státní správy - vzletný pojem s tristními výsledky

Jako člověk pohybující se většinu svého života ve světě IT technologií upřímně žasnu, jak v roce 2017 může vypadat přístup úřadu směrem k občanovi z hlediska pružné a efektivní komunikace. Posuďte sami z těchto dvou příkladů.

17.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 569 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Jak si Kateřina Lhotská spletla pojmy s dojmy (polemika)

Nějak mi utekl blog Kateřiny Lhotské „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie“, ale upozornila mě na něj polemika Jiřího Turnera „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie“. Přidám rovněž svou polemiku.

18.9.2019 v 11:23 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 707 | Diskuse

Jiří Turner

Plavat proti Protiproudu

Mohlo by se zdát, že to znamená plavat po proudu. Protiproud však ve vodácké terminologii neznamená celkové obrácení toku, ale pouze to, že nás jen trochu pozlobí ta podivná anomálie. Stačí jen nemít Hájka na háčku, ale na háku.

18.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 428 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 350 | Diskuse

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 326 | Diskuse

Blog Info

Poslední rozloučení s blogerem Janem Jílkem

Jak jistě většina blogerů ví, opustil nás na začátku prázdnin náš kolega Jan Jílek. Byl terapeutem, ale i režisérem, a jak jinak se s ním naposledy rozloučit než pozváním na uvedení jeho poslední hry.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 1205 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2019

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.

Najdete na iDNES.cz