Nezpochybnitelně výhodná investice z dílny Ministerstva financí

4. 11. 2015 0:02:45
Náměstek ministra financí Jan Gregor dostal v říjnu k užívání nový služební vůz Škoda Superb v luxusní řadě L&K v ceně zhruba milion korun. Hmm .. přej a bude ti přáno.

Kožené sedačky, která se dají nastavit elektronicky a mají bederní opěru s pamětí, světlo svítí i v prostoru pro nohy. Virtuální pedál za 13 600 korun umožňuje otevřít kufr pohybem chodidla a prodává se s elektrickým otevíráním pátých dveří za deset tisíc. Nechybí automatická převodovka DSG, bi-xenonové světlomety, adaptivní tempomat, parkovací asistent, metalický lak, infotainment systém Columbus za 30 tisíc, sound systém Canton za 13 tisíc ani televizor za 18 tisíc.

Ministerstvo financí vůz nekoupilo ve veřejné soutěži, ale pořídilo na leasing, údajně za výhodných podmínek. „Zejména z toho důvodu, že naplňuje všechny znaky účelného a hospodárného nakládání se svěřenými prostředky a je pro stát nezpochybnitelně výhodná,“ zdůvodňuje pořízení luxusních vozů mluvčí ministerstva financí Tereza Peprníková.

Po přečtení této tiskové zprávy se mi okamžitě vybavil příběh ze sousední obce, který se odehrál cca před třemi lety. Při pravidelném ročním auditu se paní kontrolorce nelíbil daňový doklad (přičemž obsahoval vše potřebné - číslo, datum prodeje i razítko a podpis prodejce), na kterém byla uvedena položka "občerstvení pro děti na karneval" v ceně 750,- Kč. Dle jejího přesvědčení takto vystavený doklad nenaplňoval všechny znaky účelného a hospodárného nakládání s veřejnými prostředky, a byl tudíž v rozporu s rozpočtovými pravidly obce (tzv. porušení rozpočtové kázně). Toto uvedla do zápisu a díky tomuto jedinému zjištěnému "prohřešku" celkový výsledek hospodaření obce nebyl bez chyb, ale s výrokem "Při přezkoumání hospodaření byly zjištěny chyby a nedostatky, které nemají závažnost nedostatků uvedených v § 10 odst. 3 zákona č. 420/2004 Sb. pod písmenem c): blablabla ... ". Obec byla nucena sjednat nápravu spočívající v návštěvě obchodu, který uvedený paragon stornoval a vystavil podobný s textem "80x tatranka a 80x pomerančový džus 250ml" s vyčíslením jednotlivých položek při zachování výše uvedené celkové ceny. Paní účetní této obce mi příběh vyprávěla po dvou letech od momentu kdy se stal, a i s takovým velkým časovým odstupem se jí rozčilením třásl hlas ..

Pan náměstek Gregor si nade vší pochybnost novou káru v plné palbě "za kulu" zaslouží - třeba i za to, že spolu se svými kolegy dokázali při 4,5% růstu HDP navrhnout státní rozpočet na příští rok se schodkem 70 miliard Kč. Však ono se to nějak - třeba PROTICYKLICKÝM působením - zdůvodní, není-liž pravda pane poslanče Klaško.

A když by to někdo nepochopil, jeho problém. Umíte si vůbec spočítat, kolik politických náměstků v rámci pro stát nezpochybnitelně výhodných operativních leasingů za těch 70 mld. dluhu budeme moci v nových Superbech za milión povozit? A kolik jich bude, až k tomu připočteme vývar z EET?

Autor: Rostislav Mihel | středa 4.11.2015 0:02 | karma článku: 32.49 | přečteno: 972x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Elektronizace státní správy - vzletný pojem s tristními výsledky

Jako člověk pohybující se většinu svého života ve světě IT technologií upřímně žasnu, jak v roce 2017 může vypadat přístup úřadu směrem k občanovi z hlediska pružné a efektivní komunikace. Posuďte sami z těchto dvou příkladů.

17.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 569 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Jak si Kateřina Lhotská spletla pojmy s dojmy (polemika)

Nějak mi utekl blog Kateřiny Lhotské „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie“, ale upozornila mě na něj polemika Jiřího Turnera „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie“. Přidám rovněž svou polemiku.

18.9.2019 v 11:23 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 750 | Diskuse

Jiří Turner

Plavat proti Protiproudu

Mohlo by se zdát, že to znamená plavat po proudu. Protiproud však ve vodácké terminologii neznamená celkové obrácení toku, ale pouze to, že nás jen trochu pozlobí ta podivná anomálie. Stačí jen nemít Hájka na háčku, ale na háku.

18.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 445 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 354 | Diskuse

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 331 | Diskuse

Blog Info

Poslední rozloučení s blogerem Janem Jílkem

Jak jistě většina blogerů ví, opustil nás na začátku prázdnin náš kolega Jan Jílek. Byl terapeutem, ale i režisérem, a jak jinak se s ním naposledy rozloučit než pozváním na uvedení jeho poslední hry.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 1206 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2019

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.

Najdete na iDNES.cz