Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trvalé bydliště : Ministerstvo vnitra, Nad Štolou 3, Praha 7

16. 04. 2015 8:41:37
Postupnému přílivu 375.000 osob (což je přibližně počet obyvatel našeho druhého největšího města Brna), kteří v současné době "obývají" obecní úřady po celé ČR, protože zde mají úřední adresu trvalého pobytu, má být učiněn razantní konec. Po mnoha letech nicnedělání, kdy situaci nikdo neřešil a kupily se nám zde tisíce lidí - tu zázračných zbohatlíků, kteří si na svůj majetek víceméně nakradli a ve strachu před rukou zákona vše přepsali na osoby blízké a pak se napsali na úřední adresu, tu skutečných bezdomovců, kterým osud a štěstěna nebyla z tisíců různých důvodů nakloněna, tu lidí, kteří prostě kašlou na úřady (a mnohdy se jim ani nedivím) a je jim putna i tak zásadní věc jakou adresa trvalého pobytu je - se stát rozhodl udělat uvedením nového zákona o evidenci obyvatel přítrž.

Do jaké míry se toto může podařit je samozřejmě otázkou, osobně jsem k tomu poměrně skeptický a vysvětlím proč.Jestliže stát předem počítá s tím, že na radnicích zůstanou pouze bezdomovci, ptám se jako starosta, jak takového bezdomovce poznám? To si stát představuje, že člověk, který 5 - 10 let nic neřeší, na našem úřadě se mu hromadí úřední obálky s různou barvou pruhů, které nikdo nevyzvedává, se najednou začne sám od sebe hlásit a sdělovat skutečnou adresu svého pobytu? To je dost naivní představa. Konstatuji, že z těch osmnácti lidí, které tu v současné době na trvalé adrese obce Drslavice máme o cca patnácti nevíme zhola nic. Neviděli jsme je roky, nevíme kde jsou, neplatí poplatky za svoz komunálního odpadu, nemáme na ně kontakt .. NIC. Bůh ví, kde je jim konec. A to my na malé obci ještě máme povětšinou dobré povědomí o svých spoluobčanech, určitě větší než v anonymních městech.

Pokud připustím, že se ten člověk tady přece jen objeví, co asi může prohlásit ? Že je bezdomovec a ZDAR. Bydlím pod mostem přes řeku Olšavu a HOTOVO. Přemýšlel někdo nad tím, který institut mu bude prokazovat, že tomu tak není? Proč by takoví lidé (neříkám že jsou to všichni, ale většina rozhodně) žijící zpravidla mnoho let v rozporu se zákonem, neplatící daně, pojištění, s uvalenými exekucemi, měli být najednou součinní státu a mělo je vystrašit nějakých 15000,- Kč pokuty za přestupek nesplnění oznamovací povinnosti? Nebo si stát představuje, že starosta bude chodit po dědině a čenichat, zda v tom kterém domě nebydlí navíc nějaká další osoba nemající v ní trvalý pobyt?

Toto naštěstí asi nebude potřeba, za starosty to mají udělat vlastníci nemovitostí. „Nová právní úprava umožní všem občanům, kteří mají nemovitost v užívání, aby na její adrese měli trvalý pobyt. Vlastníkovi stanoví povinnost umožnit přihlášení do nemovitosti,“ přibližuje náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Dnes není úplně jasné, jestli se nájemník domůže trvalého bydliště, když s tím majitel bytu nesouhlasí. Ptám se, proč se na vlastníka nemovitosti takové břemeno klade? Co se bude dít v případech, když vlastník nemovitosti s nájemcem ukončí nájemní stav, tento si ale neodhlásí trvalý pobyt? Nezačneme tak postupně tvořit stovky a tisíce nových "úředních adres" v nemovitostech těchto nešťastných vlastníků? Nebo pokud se bývalý nájemník odhlásí, neocitne se pak povětšinou na úřední adrese jako bezdomovec?

Nebylo by nakonec lepší, aby se takto naakumulovaní lidé po obecních úřadech v celé republice přestěhovali na úřední adresu Ministerstva vnitra? Pokud je mi známo, státních úředníků tam po kancelářích sedí dost a mají tedy rozhodně větší předpoklady a možnosti se těmto "klientům" věnovat s daleko větší péčí, než starostové na obcích. Byli by všichni pod jednou střechou a spolu s úředníky by tvořili TAKOVOU JEDNU VELKOU RODINU ..

Aby bylo jasno, rozhodně nechci, aby vyznělo že toto opatření je zgruntu špatně. Rozhodně kvituji s povděkem, že je snaha v této situaci, kdy 375000 lidí žije na úřední adrese, s tímto stavem něco dělat. Obávám se však velmi, že více než deset let přehlížení tohoto problému jej nyní mávnutím kouzelného proutku (rozumějme zavedením nového opatření) jednoduše nevyřešíme.

Autor: Rostislav Mihel | čtvrtek 16.4.2015 8:41 | karma článku: 29.79 | přečteno: 1261x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Elektronizace státní správy - vzletný pojem s tristními výsledky

Jako člověk pohybující se většinu svého života ve světě IT technologií upřímně žasnu, jak v roce 2017 může vypadat přístup úřadu směrem k občanovi z hlediska pružné a efektivní komunikace. Posuďte sami z těchto dvou příkladů.

17.10.2017 v 10:48 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 498 | Diskuse

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

7.11.2016 v 13:36 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 830 | Diskuse

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

6.9.2016 v 8:36 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 2407 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Josef Komárek

Byli mezi disidenty lidé „s podstatnou poruchou mozku“?

Oni sami mne přesvědčují, že ano. Nicméně bych se nedivil, kdyby ten „zvukař“ (tj. ten moravský kraválista) dostal za tu výtržnost od nějaké té ušlechtilé organisace Havlovu cenu. Ta ostatně k ničemu jinému neslouží.

21.11.2017 v 13:50 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 237 | Diskuse

Ladislav Jakl

Stará levice umřela. Nová přebírá moc.

Sociální demokraté o víkendu sněmovali v Hradci Králové. Sešel se tam poprvé po prohraných volbách jejich Ústřední výkonný výbor a bylo to jednání neveselé.

21.11.2017 v 13:08 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 417 | Diskuse

Barbora Hrušková

Alza - dvakrát a dost

Právě jsem zjistila, že můžu mít ve 34 letech infarkt... stačí si dvakrát objednat něco v Alze a hned je zaděláno. Člověk si myslí, že ho už ho nemůže nic překvapit, nic vytočit a pak se objeví Alza a její infolinka a najednou

21.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 27.98 | Přečteno: 1696 | Diskuse

Filip Kosák

Feministky mají knírek

Žijeme ve 21. století a spousta věcí je jinak, než tomu bylo dříve. Tak například tu máme ženskou emancipaci. Ta je hodně důležitá, protože ženy dneska mohou klidně fárat do dolů anebo močit vestoje.

21.11.2017 v 9:48 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 560 | Diskuse

Jana Slaninová

Pět romáckejch sluníček a bezďák

Prší. Psa by nevyhnal. Deštník posílá k zemi proudy vody a cáká na nohy. Lezu do tramvaje a tam sedí v reflexních montérkách pět cigánských šohajů.

21.11.2017 v 8:08 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 983 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2008

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.