Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rostislav Mihel

Pane Babiši, uhradíte obci škodu, kterou nám ÚZSVM způsobil?

Snaha centrálních úřadů s Ministerstvem financí v čele kriminalizovat starosty obcí a členy zastupitelstev postupuje do dalšího levelu. Obcím totiž přibude zákonná povinnost vymáhat škodu na těch, kteří ji veřejnému rozpočtu způsobili. Zmiňované ministerstvo tuto novinku zavádí kvůli zaběhnuté praxi, kdy obec většinou viníka nehledá .. což je ovšem chyba, protože starosta musí jednat "s péčí řádného hospodáře" a nově takovou finanční škodu pro veřejný obecní rozpočet vymáhat.

1.4.2015 v 8:47 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 789 | Diskuse

Rostislav Mihel

O poctivých náměstcích a nepoctivých živnostnících

K 1.7.2015 začne platit další část služebního zákona, která bude znamenat, že kdo k tomuto datu bude ve funkci náměstka na libovolném ministerstvu, automaticky se stane státním zaměstnancem. Jejich počet se proto v posledních měsících z tohoto důvodu skokově zvyšuje, někde až trojnásobně. Toto mrhání finančních prostředků daňových poplatníků se honosně nazývá "profesionalizace státní správy" a "reorganizace struktury chodu ministerstva" .. zvláště ten druhý výraz je poměrně přesný, protože takto reorganizované struktury nepůjde v několika nejbližších letech výrazně měnit.

12.3.2015 v 9:05 | Karma článku: 40.98 | Přečteno: 4335 | Diskuse

Rostislav Mihel

Pane Dienstbiere, chci se Vám bez mučení k něčemu přiznat

Vláda připravuje novelu zákona o střetu zájmů a ta počítá s tím, že by všichni politici včetně starostů museli sepisovat dary, které přesáhnou 300 korun. Hodnota 300 Kč ale není jediným parametrem, který se bude posuzovat. "Například celková výše majetkového příjmu, ať už v podobě nějakých darů a podobně, musí dosáhnout 100 tisíc korun, a pouze v tom případě se pak vykazují jednotlivé částky. Hranice 300 Kč, byť to vypadá, že to je nepoměrné, tak vyplývá z toho, že právní řád by měl vycházet z nějaké vnitřní logiky." konstatoval Jiří Dienstbier.

3.3.2015 v 21:37 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 1735 | Diskuse

Rostislav Mihel

Ministr Chovanec by v civilizovaném státě už dávno rezignoval

V dnešní Partii nám ministr vnitra Chovanec sděluje ".. já jsem byl na poradě, na ministerstvu, kdy přišla telefonická informace, že vedení policie odlétá, právě z těchto důvodů (tragické události v Uherském Brodě) směrem na Zlín, jestli se připojím. Já jsem během 20 minut se připojil, kontaktoval mě pan premiér, abych se podíval na jednu jedinou zásadní věc : zda nejde o teroristický čin, a zda není potřeba informovat pana premiéra a pana Babiše, který ho zastupoval v té době, jestli není potřeba svolat bezpečnostní radu státu. To byl ten důvod toho přesunu helikoptérou a primárně se přesouvalo vedení policie, což je naprosto logické policejní helikoptérou."

1.3.2015 v 14:27 | Karma článku: 37.09 | Přečteno: 2034 | Diskuse

Rostislav Mihel

Jak se mi dnes podruhé narodil syn

24.2.2015, Uherský Brod před 13 hodinou, parkoviště u aquaparku Delfín (cca 1 minutu pěší chůze od restaurace Družba), drobně prší. Syn - tenisový trenér - se zde potkává na plánované schůzce s Petrem na krátké pracovní konzultaci ohledně trénování dětí uherskobrodského ORLA..

24.2.2015 v 19:45 | Karma článku: 40.59 | Přečteno: 25152 | Diskuse

Rostislav Mihel

Cesta ven ze země předsudků a nenávisti

Slavnostní udílení Českých lvů je typ programu, který obvykle nesleduji - nestojím o to dívat se na záběry plné pitvořících se Trošků, Ornell a Geislerek myslících si o sobě, že právě oni jsou tím pomyslným pupkem světa. Všeobecně na filmy se dívám málo a z toho mála mě zaujme něco naprosto výjimečně. Takovou výjimkou byl film Cesta ven a byl také důvodem, proč jsem letos vyhlašování Českých lvů sledoval - zajímalo mě, jak výše uvedený film v konkurenci obstojí.

22.2.2015 v 9:03 | Karma článku: 29.29 | Přečteno: 7482 | Diskuse

Rostislav Mihel

Hnus fialový II.

No vidím, že Vám můj příspěvek nepasoval do "krámu" a odstranili jste jej ze seznamu blogů, tak to - při vší úctě k Vaší cenzuře - zkusím ještě jednou : Nová verze webového rozhraní blogu je totální paskvil. Desítky chyb, nelogičností, neprovázaností. Vnímám to jako elementární neúctu ke všem blogerům, kteří Vám dnes a denně spolupomáhají tvořit obsah webu a tím vylepšují SEO, celkovou návštěvnost a další, pro Vás klíčové atributy. Vyzývám k okamžitému navrácení k původní verzi do doby, než tuto novou pořádně neodladíte. A styďte se.

18.2.2015 v 12:06 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 1270 | Diskuse

Rostislav Mihel

Hnus fialový

Nová verze webového rozhraní blogu je totální paskvil. Desítky chyb, nelogičností, neprovázaností. Vnímám to jako elementární neúctu ke všem blogerům, kteří Vám dnes a denně spolupomáhají tvořit obsah webu a tím vylepšují SEO, celkovou návštěvnost a další, pro Vás klíčové atributy. Vyzývám k okamžitému navrácení k původní verzi do doby, než tuto novou pořádně neodladíte. A styďte se.

18.2.2015 v 11:39 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 550 |

Rostislav Mihel

Fašank v Drslavicích

V Drslavicích se fašankového průvodu účastní především místní hasiči, sportovci  a ostatní příznivci této tradice. Hned po obědě se schází v hospodě, kde se ustrojí do různých masek (dříve typicky medvěd, vodník, četník, doktor, žoldák, dnes­ka různé postavy od pohádek až po politiku) a zpravidla si dají skleničku kořalky na kuráž, často je hospodyně obdaruje slaninou, kterou nosí napíchnutou na meči. Občas namašlí také žebřiňák, který táhnou s sebou. Po třinácté hodině pak za doprovodu dechové hudby vyrážejí na obchůzku po celé obci dům po domu. Přitom tančí, šprýmují s občany a navozují rozvernou atmosféru. Lidé se jim za to odvděčují finančním obnosem do pokladničky, nabízejí většinou Boží milosti a koblihy k ochutnání a štamprličku slivovice. Průvod končí v podvečerních hodinách zpět v hospodě, kde se pokračuje v zábavě, tzv. „dozvuky fašanku“. Letos byl fašank i vzhledem k téměř jarnímu počasí opravdu vydařený .. nakonec posuďte sami ..

16.2.2015 v 10:46 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Mihel

Ministře Chládku, takto se hospodaří s veřejnými prostředky ?

S bonusem 188.000,- Kč ke svému ročnímu platu ve výši 568.000,- Kč si Lucie Orgoníková, vrchní ředitelka kabinetu Marcela Chládka, přišla na stejné prémie jako ministerský náměstek. “Ředitelka kabinetu je úřednická funkce a má se starat prioritně například o to, aby fungovala pošta. Aby každý dopis, který na ministerstvo přijde, byl včas a řádně vyřízen příslušným odborem,“ popsal v květnu loňského roku ministr, o co vše se má Orgoníková ve své funkci starat. Průměrná měsíční odměna k platu paní Orgoníkové tedy tvoří částku 15.666,- Kč, což zdaleka nedosahuje měsíčnímu platu např. vedoucí pošty na vesnici, která se - zjednodušeně řečeno - také stará o to, aby "pošta fungovala".

13.2.2015 v 14:17 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 1287 | Diskuse

Rostislav Mihel

O byrokratické mašinérii, ve které se úřední šiml uřehtá k smrti

Zhruba před třemi týdny nám bylo Českým statistickým úřadem zprávou (dále ČSÚ) přes datovou schránku oznámeno, že jsme pro rok 2015 byli vybráni jako jejich respondent s tím, že naší zpravodajskou povinností vyplývající ze Zákona 89/1995 Sb. o státní statistické službě je poskytnout požadované údaje úplně, pravdivě a včas a to pro všechna statistická zjišťování. ČSÚ dále konstatoval, že dle § 15 odst. 1 tohoto zákona náklady se splněním této zpravodajské povinnosti nese zpravodajská jednotky, tedy my. Pod oznámením byl podepsán pan místopředseda ČSÚ a protože zavalení našeho úřadu formuláři, výkazy, rozvahami a nevím čím vším ještě přesahuje hranici, kterou jsme já a paní účetní na obci o 540 obyvatelích schopni zvládat, rozhodl jsem se na tento dopis odepsat.

11.2.2015 v 16:15 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 1372 | Diskuse

Rostislav Mihel

Komunistické manýry Hradu aneb kastování po Zemanovsku

Moje omluva kanceláři Hradu a panu prezidentovi - vše se vysvětlilo, viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/300541-majitel-pivovaru-hrad-handicapovanou-obsluhu-neodmitl-je-to-kachna/. Dohromady by se měli dát redaktoři deníku Právo, kteří tuto kachnu vypustili do světa. Člověk v tomto mediálním BORDELU už neví, co je pravda a co fikce ..

4.2.2015 v 9:06 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 1250 | Diskuse

Rostislav Mihel

Vivat 11 statečným koaličním poslancům, smekám, tleskám

11 koaličních poslanců dnes nezvedlo ruku pro vydání státních dluhopisů za 674 miliard Kč (slovy šestsetsedmdesátmiliardkorunčeských) a za sebe říkám, že se mi nálada zvedla o 180 stupňů. Od rána podepisuji účetní doklady pro únorový audit obce, kterých je za loňský rok pro Vaši představu osm narvaných šanonů. Na každý papír jsou potřeba 2-3 podpisy paní účetní a 2-3 podpisy starosty obce, dohromady tedy 4-6 (slovy čtyřiažšest). Mám změřeno, že na podpisy jednoho šanotu potřebuji v průměru cca 2,5 hodiny. Nyní tedy v polovině šestého šanonu jsem tento odložil a vychutnávám si téměř euforické pocity z toho, že se v našem parlamentu našli lidé, kterým se zdá 674 miliard korun příliš nato, aby to jen tak odmáchli rukou během pěti vteřin.

23.1.2015 v 13:54 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 1239 | Diskuse

Rostislav Mihel

Investice do dětí je předpokladem udržitelnosti penzijního systému

Můj poslední blog s názvem "Schodky penzijního systému jsou důsledkem politické zbabělosti" vzbudil mezi čtenáři poměrně živou odezvu a diskuzi. Značné kontroverze vzbudilo především moje konstatování, že pokud chceme dlouhodobě udržet stabilitu průběžného financování důchodového systému (osobně výrazně preferuji před fondovým typem spoření, i když na konci tohoto blogu se přikláním k jejich koexistenci), tedy odbourat jeho již 6 let trvající schodky v řádu desítek miliard ročně, bude nutné ze systému vytěsnit nebo minimálně upozadit jeho černé pasažéry - jsou jimi lidé líní pracovat a neochotní mít děti. Odkaz na zmiňovaný blog, který jsem záměrně pojal v co nejobecnější rovině, naleznete jako související článek. Po vlně Vašich reakcí jsem se rozhodl téma v některých důležitých aspektech blíže rozvést a argumentovat své postoje k tomuto vážnému, politickým establišmentem neřešenému a stále se prohlubujícímu problému.

22.1.2015 v 14:34 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 542 | Diskuse

Rostislav Mihel

Schodky penzijního systému jsou důsledkem politické zbabělosti

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) včera konstatoval, že se schodek důchodového systému v letech 2009 až 2013 zvyšoval v průměru o 12% ročně a současně varoval, že se jedná o dlouhodobě neudržitelný stav. Naposledy byl důchodový účet v přebytku v roce 2008 a pak už to šlo z kopce - rozdíl příjmů a výdajů podle státního závěrečného účtu činil v roce 2009 zhruba 36,82 miliardy, v roce 2011 pak 45,35 miliardy a loni dosáhl rozdíl 29,26 miliardy korun. Tolik tedy malá statistika tristního stavu, ke kterému přitom vůbec nemuselo docházet, kdyby místní politický establišment měl alespoň elementární vůli situaci řešit .. abych byl přesný, on ji tzv. druhým důchodovým pilířem projevil, ale vzal to z toho nejhoršího možného konce, z jakého bylo v daný moment možné.

20.1.2015 v 13:48 | Karma článku: 37.99 | Přečteno: 6518 | Diskuse

Rostislav Mihel

Tragikomedie s názvem Česká pošta, státní podnik

V souvislosti s Českou poštou za poslední měsíc proskočily tři zajímavé zprávy. První hovoří o tom, že nová kolektivní smlouva pro období 2015 až 2018 zachovává řadu stávajících výhod pro zaměstnance, především pak stanovenou délku týdenní pracovní doby, která na České poště činí 37,5 hodin týdně či pět týdnů dovolené. K 1. dubnu 2015 dojde k navýšení tarifních mezd o 3,85 procenta. Od března se také zvedne hodnota stravenky na 70 korun. Kolektivní smlouvu podepsali zástupci sedmi (!!) odborových svazů, které na České poště působí.

4.1.2015 v 13:33 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 1761 | Diskuse

Rostislav Mihel

Pane Zemane, slyšel jste novoroční projev pana Kisky?

Se zájmem jsem si vyslechl vánoční poselství pana prezidenta Zemana i novoroční projev nového slovenského prezidenta Kisky a ačkoliv v obecné rovině nerad srovnávám (sám nemám rád, když např. moji práci starosty někdo srovnává s prací starosty odvedle), v tomto případě si dovolím udělat drobnou vyjímku. Vždy jsem se upřímně těšil na novoroční slova prezidenta republiky, resp. abych byl úplně přesný, tak hovořím o projevech pánů Havla a Klause a nikoliv jejich předchůdců-soudruhů. Fakt, že se pan Zeman po svém nástupu rozhodl tradici novoročních projevů přerušit a nahradil ji štěpánským poselstvím, bych byl ještě schopen - ač se skřípěním zubů - překousnout, rétoriku a obsah toho co říká však nikoliv.

3.1.2015 v 12:16 | Karma článku: 34.11 | Přečteno: 2319 | Diskuse

Rostislav Mihel

Předvánoční zamyšlení II.

Asi mi dáte za pravdu, že adventní a vánoční období je časem očekávání, které vnímáme v rozličných rovinách v závislosti na věku různě. Tím, jak člověk stárne a mění se společnost, vyvíjí se také forma našeho očekávání. Hovořit v této neopakovatelné vánoční atmosféře o materiálních očekáváních, kdy nám marketingoví specialisté předhazují lákavé nabídky všeho možného v pestrosti barev, lesku, užitkovosti a hlavně cenové dostupnosti, mě přijde laciné a nedůstojné. Tito lidé počítají s lidskou slabostí a dobře ví, že i když si jdeme koupit něco nezbytného, přesto všechno si často odnášíme i to, co nepotřebujeme.

19.12.2014 v 7:45 | Karma článku: 3.87 | Přečteno: 197 | Diskuse

Rostislav Mihel

Předvánoční zamyšlení I.

V adventním čase si častěji než v jiném ročním období klademe na pomyslnou misku vah duchovní a materiální hodnoty, přemýšlíme nad postavením sebe samých v rodině, na pracovišti, obci, společnosti. Zamysleme se prosím společně nad otázkami, co od Adventu znamenajícího začátek nového církevního roku, a od Vánoc, kdy se radujeme nad narozením Ježíše Krista, vlastně očekáváme ..

18.12.2014 v 13:07 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 356 | Diskuse

Rostislav Mihel

100 miliard deficit aneb projídání budoucnosti pokračuje

Ten, kdo si dosud myslel, že s novým ministrem financí přijde i rozumnější hospodaření státu, byl včerejším dnem definitivně vyveden z omylu. Schválený sto miliardový deficit pro příští rok je o to větší tragédií, že přichází v době mírného hospodářského růstu. Navyšující se veřejný dluh je časovanou bombou, která až vybuchne, naše děti nám poděkují zato, jak jsme doslova prožrali jejich budoucnost. Že se k této chvíli blížíme je ekonomickou jistotou. I průměrně vzdělanému středoškolákovi je jasné, že rok co rok opakující se kumulování dluhu je cestou do pekel.

11.12.2014 v 8:22 | Karma článku: 40.79 | Přečteno: 4152 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2008

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.