Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Invaze xichtů

6. 09. 2016 8:36:33
Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

Protože však nekandiduji, mohu si těchto pár odstavců snáze dovolit. Přesto se - z povahy toho co momentálně dělám - nedá očekávat nic moc objektivně vyváženého. Berte to tedy prosím jako pohled člověka, který přemýšlí (a zatím na to nepřišel) nad tím, jakou vypovídající hodnotu a volební potenciál má ten který obličej tlemící se na nás pomalu i ze záchodové mísy.

Aby nedošlo k mýlce : kandidovat ve volbách jistě není nic dehonestujícího, ba právě naopak. Očekávalo by se, že takový kandidát tímto rozhodnutím jednak projevuje zájem podílet se na veřejném zájmu a také vyjadřuje sounáležitost k místu kde žije - obci. městu, kraji. Píšu to proto, že jsem se v minulých týdnech mnohokrát podivil dotazům novinářů (ať už z TV, rozhlasu nebo novin), kterým jsem poskytoval rozhovory s tématikou absolutně jinou než volební. Bylo jich asi pět a jejich první dotaz byl vždy v zásadě stejný : ptali se mě, zda kandiduji či nikoliv. Když dostali zamítavou odpověď, zhluboka si oddychli, protože mohli v rozhovoru pokračovat. Zda tato na první pohled nevýznamná zkušenost znamená náznak cenzury majitelů nejmenovaných médií a vysoce postavených politiků v jedné osobě, nebo svědčí o nezdravé propojenosti mediálního a politického světa, nechť si laskavý čtenář udělá svůj úsudek.

Abych ale příliš neodbíhal od tématu : ten, kdo v minulosti četl moje blogy ví, že nenávidím slovíčko "kdyby", přesto nyní udělám jednu výjimku .. kdybych měl být jedním z mnoha obličejů volební kampaně, použil bych na tiskovinu tento svůj portrét z fašanku LP 2012:

Óóó, jak populistické ... pomyslí si jistě teď všichni ti vážně se tvářící a photoshopem vyretušovaní kandidáti a několika vrstvami přepudrované kandidátky. Odpovím : možná. Ale toto moje sdělení má mnohem hlubší základ - ptám se tím (a zároveň žádám odpověď), co ten který z tisíců volebních obličejů má vlastně svým voličům sdělit. Ptám se, zda z výrazu toho kterého xichtu volič např. pozná, jaký má tento recept na snížení zadluženosti krajů. Nebo zda chce nebo nechce, a případně jak, něco udělat s přebujelou a stále narůstající byrokratickou mašinérií na krajích, kde mnohdy vládnou a fakticky rozhodují celé úřednické rodinné klany. Jak chce řešit investice do infrastuktury kraje. Co dělat s předluženými nemocnicemi a jinými bezednými děrami, které se mnohdy sanují půjčkami z krajských veřejných peněz a o kterých všichni ví, že je v rozpočtu kraje už nikdy nikdo neuvidí. Jak, kdy, kde, proč .. věřte mi, že bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Obávám se, že na tyto otázky Vám pohled do jednotlivých obličejů kandidátů neodpoví. A ani z těch sloganů, které občas obličeje doprovází, se mnoho nedozvíme. Víte .. asi jsem ze staré školy. Jsem přesvědčený o tom, že volební kampaň by měla být o střetu myšlenek, ideí, koncepcí a řešení. Za kandidáty by měla stát dlouhodobá tvrdá a poctivá práce, a její výsledky jsou tím, co by mělo být voličům místo obličejů (nebo spolu s obličeji) prezentováno. Je tomu ale skutečně tak?

Nenechme se zmást mírou vyžehlenosti a uhlazenosti jednotlivých tváří a ptejme se, co se za nimi skutečně skrývá.

Hezký den všem z Drslavic :-).

Autor: Rostislav Mihel | úterý 6.9.2016 8:36 | karma článku: 31.58 | přečteno: 2391x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

7.11.2016 v 13:36 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 815 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Mihel

O přirozené autoritě jednoho starosty

"Ahóóój, starosto", slyším, jdouce po ulici, už z dálky veselý hlas cca čtyřletého caparta, kterého doprovází tatínek cestou ze školky. "Nazdar kamaráde", odpovídám s úsměvem a pokynutím hlavy zdravím též chlapcův doprovod.

9.11.2015 v 14:45 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1171 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 474 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 417 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když kluci choděj s klukama a chtěj dítě….

No, když jsem si dneska přečetla titulek, že Ústavní soud dal rodičovská práva gayům, nevylítla jsem vzteky ze židle, protože by mi to bylo stejně houby platný. Jen jsem se přesvědčila v tom,

24.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 37.76 | Přečteno: 1709 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2026

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.