Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíky přijmeme, s tím se nedá nic dělat (?)

26. 08. 2015 12:38:05
Proč jim tedy nedat šanci na lepší vzdělání, ze kterého by měla užitek celá společnost? Notabene v tolik potřebné a vyhledávané angličtině. Vybírám právě tuto z mnoha reakcí na můj blog, přinutila mě totiž k hlubšímu zamyšlení.

Pro ty kteří jej nečetli a chtěli by se s mým názorem na rozhodnutí Univerzity Karlovy zprostit (za stanovených podmínek) uprchlíky od placení školného, kolejí a umožnit jim studium v angličtině seznámit, uvádím link tohoto včerejšího blogu.

Úvaha zmiňovaného diskutujícího pak pokračuje : I kdyby do Evropy přišlo 2 - 3 miliony lidí, rozdělíme je do 28 státu Evropské unie. Jenom musíme být trochu solidární. Ona ta solidarita a soucit s druhými je základ našich křesťanských hodnot, o které se tak bojíme, nemám pravdu?

Úvodem chci prohlásit, že si vážím každého názoru, jsem za něj vděčný a děkuji. Rád naslouchám lidem, ostatně jinak bych ani nemohl dělat to co dělám, diskutuji, argumentuji, polemizuji, dohaduji se (někdy velmi hlasitě) a život mě naučil zásadě, které se držím - pokud vyslovím nebo napíšu jakoukoliv argumentaci (řeknu to za A), umím k tomu vždy doříct i to za B. Jsem si jist svými argumenty a pevně si za nimi stojím. Blogy nepíšu jen proto, že chci navenek něco sdělit, ale i proto, že mě zajímají reakce čtenářů. O té pak vždy přemýšlím .. no a reakce diskutujícího z úvodu tohoto blogu je z těch, o které jsem přemýšlel velmi.

Pokud bych tedy přijal tezi "uprchlíky přijmeme, s tím se nedá nic dělat", musím jednak znát odpověď na to co bude dál při vědomí, že naplnění této skutečnosti bude v konečném důsledku znamenat konec evropské civilizace tak, jak ji známe. Odpověď nato "co bude dál" znamená do důsledků domyslet nekonečné množství aspektů, z nichž bych uvedl ty nejzásadnější : kolik to bude stát peněz (resp. kde na to vezmeme, když se veřejné rozpočty států Evropy topí v obrovských dluzích), kde budou uprchlíci bydlet, jak budou asimilováni do většinové společnosti - co tady budou dělat, jaké budou mít poslání atd.. Odpovědi na podobné otázky budu (resp. mohu) znát v případě, že budu umět odpovědět na tu zásadní : kolik těch uprchlíků v konečném důsledku bude. Pakliže jsou již dnes silné indicie konstatovat, že jich budou miliony, nemůže nikdo alespoň trochu odpovědný jen tak říct, že je přijmeme, protože se s tím nedá nic dělat. Dělat se s tím něco musí a výsledek tohoto snažení musí být takový, aby uprchlíků nebyly miliony.

Pokud se i já (podobně jako diskutující) hlásím k solidaritě a soucitu s druhými na základě křesťanských hodnot při vědomí, že miliony uprchlíků budou znamenat rozvrat evropské civilizace v podobě v jaké ji známe (to si naopak diskutující nemyslí), znamená to vrátit je tam odkud přicházejí a tam jim v rámci možností pomáhat. Zároveň si uvědomuji, že tím sice neodpovídám na otázku, kde na takovou vlnu solidarity vezmeme, ale odpovědi na jiné otázky z předcházejícího odstavce se hledají přece jenom snáze.

K tomu, abychom mohli uprchlíky vracet tam odkud přišli, musíme splnit jednu klíčovou podmínku (a pak samozřejmě mnoho dalších) :musíme vojensky vyhladit nebo alespoň do rozhodující míry eliminovat Islámský stát a všechny jeho odnože. Jenom tak je možné zastavit exodus uprchlíků do Evropy a s tím spojené nedozírné důsledky pro naši civilizaci.

Uvědomuji si, že každé řešení je za stávající situace zlé a cena bude vysoká.Evropa a potažmo civilizovaný západní svět stojí před úkolem a má za povinnost hledat to nejmenší zlo.

Závěrem si dovolím zmínit ještě jednu veličinu, o které jsem nehovořil - a tou je čas. Ten jde proti nám. A mám obavu, že o mnoho rychleji, než si kdokoliv z nás je ochoten připustit ...

Autor: Rostislav Mihel | středa 26.8.2015 12:38 | karma článku: 27.80 | přečteno: 982x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

7.11.2016 v 13:36 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 815 | Diskuse

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

6.9.2016 v 8:36 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 2391 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Mihel

O přirozené autoritě jednoho starosty

"Ahóóój, starosto", slyším, jdouce po ulici, už z dálky veselý hlas cca čtyřletého caparta, kterého doprovází tatínek cestou ze školky. "Nazdar kamaráde", odpovídám s úsměvem a pokynutím hlavy zdravím též chlapcův doprovod.

9.11.2015 v 14:45 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1171 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 474 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 417 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když kluci choděj s klukama a chtěj dítě….

No, když jsem si dneska přečetla titulek, že Ústavní soud dal rodičovská práva gayům, nevylítla jsem vzteky ze židle, protože by mi to bylo stejně houby platný. Jen jsem se přesvědčila v tom,

24.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 37.79 | Přečteno: 1709 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2026

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.