Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíky přijmeme, s tím se nedá nic dělat (?)

26. 08. 2015 12:38:05
Proč jim tedy nedat šanci na lepší vzdělání, ze kterého by měla užitek celá společnost? Notabene v tolik potřebné a vyhledávané angličtině. Vybírám právě tuto z mnoha reakcí na můj blog, přinutila mě totiž k hlubšímu zamyšlení.

Pro ty kteří jej nečetli a chtěli by se s mým názorem na rozhodnutí Univerzity Karlovy zprostit (za stanovených podmínek) uprchlíky od placení školného, kolejí a umožnit jim studium v angličtině seznámit, uvádím link tohoto včerejšího blogu.

Úvaha zmiňovaného diskutujícího pak pokračuje : I kdyby do Evropy přišlo 2 - 3 miliony lidí, rozdělíme je do 28 státu Evropské unie. Jenom musíme být trochu solidární. Ona ta solidarita a soucit s druhými je základ našich křesťanských hodnot, o které se tak bojíme, nemám pravdu?

Úvodem chci prohlásit, že si vážím každého názoru, jsem za něj vděčný a děkuji. Rád naslouchám lidem, ostatně jinak bych ani nemohl dělat to co dělám, diskutuji, argumentuji, polemizuji, dohaduji se (někdy velmi hlasitě) a život mě naučil zásadě, které se držím - pokud vyslovím nebo napíšu jakoukoliv argumentaci (řeknu to za A), umím k tomu vždy doříct i to za B. Jsem si jist svými argumenty a pevně si za nimi stojím. Blogy nepíšu jen proto, že chci navenek něco sdělit, ale i proto, že mě zajímají reakce čtenářů. O té pak vždy přemýšlím .. no a reakce diskutujícího z úvodu tohoto blogu je z těch, o které jsem přemýšlel velmi.

Pokud bych tedy přijal tezi "uprchlíky přijmeme, s tím se nedá nic dělat", musím jednak znát odpověď na to co bude dál při vědomí, že naplnění této skutečnosti bude v konečném důsledku znamenat konec evropské civilizace tak, jak ji známe. Odpověď nato "co bude dál" znamená do důsledků domyslet nekonečné množství aspektů, z nichž bych uvedl ty nejzásadnější : kolik to bude stát peněz (resp. kde na to vezmeme, když se veřejné rozpočty států Evropy topí v obrovských dluzích), kde budou uprchlíci bydlet, jak budou asimilováni do většinové společnosti - co tady budou dělat, jaké budou mít poslání atd.. Odpovědi na podobné otázky budu (resp. mohu) znát v případě, že budu umět odpovědět na tu zásadní : kolik těch uprchlíků v konečném důsledku bude. Pakliže jsou již dnes silné indicie konstatovat, že jich budou miliony, nemůže nikdo alespoň trochu odpovědný jen tak říct, že je přijmeme, protože se s tím nedá nic dělat. Dělat se s tím něco musí a výsledek tohoto snažení musí být takový, aby uprchlíků nebyly miliony.

Pokud se i já (podobně jako diskutující) hlásím k solidaritě a soucitu s druhými na základě křesťanských hodnot při vědomí, že miliony uprchlíků budou znamenat rozvrat evropské civilizace v podobě v jaké ji známe (to si naopak diskutující nemyslí), znamená to vrátit je tam odkud přicházejí a tam jim v rámci možností pomáhat. Zároveň si uvědomuji, že tím sice neodpovídám na otázku, kde na takovou vlnu solidarity vezmeme, ale odpovědi na jiné otázky z předcházejícího odstavce se hledají přece jenom snáze.

K tomu, abychom mohli uprchlíky vracet tam odkud přišli, musíme splnit jednu klíčovou podmínku (a pak samozřejmě mnoho dalších) :musíme vojensky vyhladit nebo alespoň do rozhodující míry eliminovat Islámský stát a všechny jeho odnože. Jenom tak je možné zastavit exodus uprchlíků do Evropy a s tím spojené nedozírné důsledky pro naši civilizaci.

Uvědomuji si, že každé řešení je za stávající situace zlé a cena bude vysoká.Evropa a potažmo civilizovaný západní svět stojí před úkolem a má za povinnost hledat to nejmenší zlo.

Závěrem si dovolím zmínit ještě jednu veličinu, o které jsem nehovořil - a tou je čas. Ten jde proti nám. A mám obavu, že o mnoho rychleji, než si kdokoliv z nás je ochoten připustit ...

Autor: Rostislav Mihel | středa 26.8.2015 12:38 | karma článku: 27.80 | přečteno: 983x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

7.11.2016 v 13:36 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 820 | Diskuse

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

6.9.2016 v 8:36 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 2394 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Mihel

O přirozené autoritě jednoho starosty

"Ahóóój, starosto", slyším, jdouce po ulici, už z dálky veselý hlas cca čtyřletého caparta, kterého doprovází tatínek cestou ze školky. "Nazdar kamaráde", odpovídám s úsměvem a pokynutím hlavy zdravím též chlapcův doprovod.

9.11.2015 v 14:45 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 147 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 638 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jana Slaninová

Na italský kafe se nespěchá

Polední pauza mezi školením. V hlavě mi drnčí paragrafy a potřebuju setřást tu monotónnost. Vyrazím do ulic a v prvním bistru chňapnu sendvič. Pomalu se s ním loudám ulicí, kde sídlí knihovna a tiskárna pro nevidomé.

19.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 475 | Diskuse

Monika Lorenzová

Blog o Forexu

Raději bych tuto informaci vynechala, ale přišla jsem o práci. A zároveň jsem byla na dovolené. Zhluboka jsem dýchala a snažila jsem se se cítit dobře. Musím říct, že díky tomu jsem si dovolenou místy i pěkně užila.

19.9.2017 v 11:06 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2027

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.