Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trvalé bydliště : Ministerstvo vnitra, Nad Štolou 3, Praha 7

16. 04. 2015 8:41:37
Postupnému přílivu 375.000 osob (což je přibližně počet obyvatel našeho druhého největšího města Brna), kteří v současné době "obývají" obecní úřady po celé ČR, protože zde mají úřední adresu trvalého pobytu, má být učiněn razantní konec. Po mnoha letech nicnedělání, kdy situaci nikdo neřešil a kupily se nám zde tisíce lidí - tu zázračných zbohatlíků, kteří si na svůj majetek víceméně nakradli a ve strachu před rukou zákona vše přepsali na osoby blízké a pak se napsali na úřední adresu, tu skutečných bezdomovců, kterým osud a štěstěna nebyla z tisíců různých důvodů nakloněna, tu lidí, kteří prostě kašlou na úřady (a mnohdy se jim ani nedivím) a je jim putna i tak zásadní věc jakou adresa trvalého pobytu je - se stát rozhodl udělat uvedením nového zákona o evidenci obyvatel přítrž.

Do jaké míry se toto může podařit je samozřejmě otázkou, osobně jsem k tomu poměrně skeptický a vysvětlím proč.Jestliže stát předem počítá s tím, že na radnicích zůstanou pouze bezdomovci, ptám se jako starosta, jak takového bezdomovce poznám? To si stát představuje, že člověk, který 5 - 10 let nic neřeší, na našem úřadě se mu hromadí úřední obálky s různou barvou pruhů, které nikdo nevyzvedává, se najednou začne sám od sebe hlásit a sdělovat skutečnou adresu svého pobytu? To je dost naivní představa. Konstatuji, že z těch osmnácti lidí, které tu v současné době na trvalé adrese obce Drslavice máme o cca patnácti nevíme zhola nic. Neviděli jsme je roky, nevíme kde jsou, neplatí poplatky za svoz komunálního odpadu, nemáme na ně kontakt .. NIC. Bůh ví, kde je jim konec. A to my na malé obci ještě máme povětšinou dobré povědomí o svých spoluobčanech, určitě větší než v anonymních městech.

Pokud připustím, že se ten člověk tady přece jen objeví, co asi může prohlásit ? Že je bezdomovec a ZDAR. Bydlím pod mostem přes řeku Olšavu a HOTOVO. Přemýšlel někdo nad tím, který institut mu bude prokazovat, že tomu tak není? Proč by takoví lidé (neříkám že jsou to všichni, ale většina rozhodně) žijící zpravidla mnoho let v rozporu se zákonem, neplatící daně, pojištění, s uvalenými exekucemi, měli být najednou součinní státu a mělo je vystrašit nějakých 15000,- Kč pokuty za přestupek nesplnění oznamovací povinnosti? Nebo si stát představuje, že starosta bude chodit po dědině a čenichat, zda v tom kterém domě nebydlí navíc nějaká další osoba nemající v ní trvalý pobyt?

Toto naštěstí asi nebude potřeba, za starosty to mají udělat vlastníci nemovitostí. „Nová právní úprava umožní všem občanům, kteří mají nemovitost v užívání, aby na její adrese měli trvalý pobyt. Vlastníkovi stanoví povinnost umožnit přihlášení do nemovitosti,“ přibližuje náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Dnes není úplně jasné, jestli se nájemník domůže trvalého bydliště, když s tím majitel bytu nesouhlasí. Ptám se, proč se na vlastníka nemovitosti takové břemeno klade? Co se bude dít v případech, když vlastník nemovitosti s nájemcem ukončí nájemní stav, tento si ale neodhlásí trvalý pobyt? Nezačneme tak postupně tvořit stovky a tisíce nových "úředních adres" v nemovitostech těchto nešťastných vlastníků? Nebo pokud se bývalý nájemník odhlásí, neocitne se pak povětšinou na úřední adrese jako bezdomovec?

Nebylo by nakonec lepší, aby se takto naakumulovaní lidé po obecních úřadech v celé republice přestěhovali na úřední adresu Ministerstva vnitra? Pokud je mi známo, státních úředníků tam po kancelářích sedí dost a mají tedy rozhodně větší předpoklady a možnosti se těmto "klientům" věnovat s daleko větší péčí, než starostové na obcích. Byli by všichni pod jednou střechou a spolu s úředníky by tvořili TAKOVOU JEDNU VELKOU RODINU ..

Aby bylo jasno, rozhodně nechci, aby vyznělo že toto opatření je zgruntu špatně. Rozhodně kvituji s povděkem, že je snaha v této situaci, kdy 375000 lidí žije na úřední adrese, s tímto stavem něco dělat. Obávám se však velmi, že více než deset let přehlížení tohoto problému jej nyní mávnutím kouzelného proutku (rozumějme zavedením nového opatření) jednoduše nevyřešíme.

Autor: Rostislav Mihel | čtvrtek 16.4.2015 8:41 | karma článku: 29.79 | přečteno: 1246x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

7.11.2016 v 13:36 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 820 | Diskuse

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

6.9.2016 v 8:36 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 2394 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Mihel

O přirozené autoritě jednoho starosty

"Ahóóój, starosto", slyším, jdouce po ulici, už z dálky veselý hlas cca čtyřletého caparta, kterého doprovází tatínek cestou ze školky. "Nazdar kamaráde", odpovídám s úsměvem a pokynutím hlavy zdravím též chlapcův doprovod.

9.11.2015 v 14:45 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 129 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 634 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jana Slaninová

Na italský kafe se nespěchá

Polední pauza mezi školením. V hlavě mi drnčí paragrafy a potřebuju setřást tu monotónnost. Vyrazím do ulic a v prvním bistru chňapnu sendvič. Pomalu se s ním loudám ulicí, kde sídlí knihovna a tiskárna pro nevidomé.

19.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 471 | Diskuse

Monika Lorenzová

Blog o Forexu

Raději bych tuto informaci vynechala, ale přišla jsem o práci. A zároveň jsem byla na dovolené. Zhluboka jsem dýchala a snažila jsem se se cítit dobře. Musím říct, že díky tomu jsem si dovolenou místy i pěkně užila.

19.9.2017 v 11:06 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 522 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2027

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.