Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Babiši, uhradíte obci škodu, kterou nám ÚZSVM způsobil?

1. 04. 2015 8:47:05
Snaha centrálních úřadů s Ministerstvem financí v čele kriminalizovat starosty obcí a členy zastupitelstev postupuje do dalšího levelu. Obcím totiž přibude zákonná povinnost vymáhat škodu na těch, kteří ji veřejnému rozpočtu způsobili. Zmiňované ministerstvo tuto novinku zavádí kvůli zaběhnuté praxi, kdy obec většinou viníka nehledá .. což je ovšem chyba, protože starosta musí jednat "s péčí řádného hospodáře" a nově takovou finanční škodu pro veřejný obecní rozpočet vymáhat.

Mým prvotním impulsem k založení blogu bylo v květnu minulého roku zveřejnit chronologii událostí svědčící o pro mě dosud nepochopitelném přístupu státu (v tomto případě Úřadu státu ve věcech majetkových) vůči naší obci. Text blogu naleznete tady http://mihel.blog.idnes.cz/c/409715/O-aroganci-moci.html a mimo jiné píšu o situaci kdy nám ÚZSVM odmítl proplatit náklady, které jsme prokazatelně a nade vší pochybnost s domem čp. 144 ve vlastnictví státu - tento nemovitost vlastnil od 10.5.2012 do 1.12.2013 - měli. Opravy na nemovitosti byly nevyhnutelné a bez nich hrozilo bezpečnostní riziko pro kolemjdoucí a projíždějící auta. Protože jako starosta jednám s péčí řádného hospodáře, všechny práce provedli zaměstnanci obce .. je jasné, že kdybychom toto zadali firmám, částka vynaložená na opravy by byla násobná.

ÚZSVM tedy žádám o refundaci částky 10.202,- Kč částečných nákladů (část nákladů jsme se rozhodli nést sami) na nutné opravy JEJICH domu, který pak v dražbě zpeněžili a obec z těchto peněz neviděla ani korunu. Protože ÚZSVM nám tuto škodu vynaloženou obcí Drslavice z veřejných prostředků daňových poplatníků odmítl uhradit, obrátil jsem se dne 7.2.2014 dopisem na pana ministra financí pana Babiše jako nadřízeného orgánu ÚZSVM s prosbou o prošetření záležitosti (přináším doslova níže kurzívou, pouze vypouštím osobní údaje). Dne 15.4.2014 (MF se tedy ani neráčilo odpovědět v zákonné lhůtě 30-i dnů) dostávám z MF odpověď, z níž doslova cituji : "K záležitosti náhrady nákladů, které byly obcí vynaloženy na údržbu předmětných nemovitostí je třeba upozornit, že výdaje ze státního rozpočtu lze realizovat pouze za podmínek stanovených a proto Úřad v tomto případě nemůže Vámi požadované finanční prostředky (pozn. myšleno těch 10.202,- Kč) převést." Tečka. Šmitec.

V kontextu nově připravované zákonné povinnosti vymáhat škodu na těch kteří ji veřejnému rozpočtu způsobili, bych chtěl panu ministrovi financí položit takto veřejně dvě otázky:

1. Neměl by jste si, pane Babiši, nejdříve zamést před vlastním prahem dříve, než budete tímto nesmyslným opatřením o povinnosti vymáhat škody dále buzerovat a kriminalizovat starosty obcí jako je naše?

2. KDY už bude LÍP?

Děkuji předem za odpovědi.

Související článek k blogu : http://archiv.ihned.cz/c1-63775200-na-starosty-ceka-prisnejsi-rezim-pokud-udelaji-chybu-zaplati-ji-ze-sveho

Znění mého dopisu ministru financí ze dne 7.2.2014 zde :

Věc: Stížnost na postup ÚZSVM.

Vážený pane ministře,

při vědomí skutečnosti, že máte k řešení velké množství záležitostí nesrovnatelně závažnějších než je tato, si Vás přesto dovoluji s ní stručně seznámit a požádat Vás o součinnost při hledání řešení. Jsem si totiž jist, že níže popsaný příběh je exemplárním příkladem arogance moci silnějšího (v tomto případě ÚZSVM) vůči slabšímu (Obec Drslavice) a v konečném důsledku i duchovního a ekonomického marasmu v této republice. Obracím se na Vás jednak z důvodu, že ÚZSVM spadá pod Vaše ministerstvo a jednak proto, že ze sdělovacích prostředků na mě působíte jako čestný a hodnotově zakotvený člověk rozhodnutý se stávajícími poměry bojovat.

Příběh se točí kolem stařičké nemovitosti čp. 144 v kú Drslavice, která je od 15.9.1976 neobydlena a jejíž poslední známý vlastník paní xy, byla dne 10.5.2012 usnesením Okresního soudu v Uh. Hradišti (náklady řízení nesla Obec Drslavice) prohlášena za mrtvou – od tohoto dne je vlastníkem nemovitosti ÚZSVM. O nemovitost se tedy od roku 1976 až do konce roku 2013 starala (drobné opravy, sečení, zimní údržba atd.) Obec Drslavice, resp. před rokem 1989 její předchůdce.

V říjnu 2012 nám ÚZSVM nabízí bezúplatný převod této nemovitosti za účelem zřízení azylu pro sociálně slabé spoluobčany, který v obci chybí, následně je přesná formulace naší žádosti odsouhlasena ředitelkou ÚZSVM v Uh. Hradišti a žádost odeslána. Dne 27.2.2013 je nám ÚZSVM sděleno, že bezúplatný převod do vlastnictví obce Drslavice nebyl schválen, protože nebyl shledán dostatečný důvod a zároveň jsme byli informováni, že bude vyhlášeno výběrové řízení na prodej této nemovitosti.

Dne 9.6.2013 nás však opět kontaktovalo pracoviště ÚZSVM v Uh. Hradišti a nabídlo Obci Drslavice nemovitost za cenu kolem 100.000,- Kč, která – jak jsem se později dozvěděl – byla stanovena na základě znaleckého posudku. Zastupitelstvo naší obce rozhodlo, že za tuto cenu nemovitost odkoupíme, přijalo patřičné usnesení a požádalo ÚZSVM z těch samých důvodů – čili jako azyl pro sociálně slabé občany – o úplatný převod. ÚZSVM však nevyhověl ani této žádosti, dům dal do dražby obálkovou metodou a vyzval naši obec, abychom se do ní zapojili. To jsme po úvaze neučinili, protože jsme byli již silně znechucení výše uvedeným postupem ÚZSVM a jednak jsme byli vázáni výše uvedeným mandátem ZO opravňující koupit dům za 100.000,- Kč (tedy za odhadní cenu dle znaleckého posudku) a nikoliv vyšší. Dům byl vydražen za 103.000,- Kč a nyní se v realitní kanceláři prodává za cenu 250.000,- Kč, přičemž ještě před měsícem se prodával za 295.000,- Kč.

Jakýmsi alespoň malým zábleskem světýlka pro nás bylo sdělení ÚZSVM, že je s obcí Drslavice připraven jednat o nákladech prokazatelně spojených s údržbou nemovitosti po dobu, kdy byl vlastníkem objektu. Toto jsme vyčíslili v dopise ze dne 17.1.2014 (zde naleznete detailní chronologii celé věci s otázkami, na které neznáme dosud odpověď a spolu s dalšími důležitými sociálními aspekty) na částku 10.202,- Kč. Dnešního dne jsme z ÚZSVM obdrželi informaci, že námi požadované náklady nemohou být refundovány. Zároveň jsem byl nařčen z „nedůvodných a nepodložených urážek zaměstnanců Úřadu“ – proti tomuto nařčení jsem se dnes telefonicky kategoricky ohradil panu xy s vysvětlením, že jsem pouze žádal odpovědi na dotazy byť místy ostřejšího charakteru.

Vážený pane ministře, byl bych Vám opravdu vděčen, kdyby jste Vy osobně nebo někdo z Vámi pověřených pracovníků ministerstva s celou kauzou seznámil před tím, než ji zveřejním. Jsem kdykoliv připraven přijet k Vám na ministerstvo a celou záležitost diskutovat. Přikládám i kopie korenspondence mezi Obcí Drslavice a ÚZSVM chronologicky seřazené. Chci stále věřit, že se z tohoto zlého snu probudím. Chci věřit, že podobné praktiky jednoho krásného rána v této republice skončí.

S úctou Rostislav Mihel, starosta obce Drslavice

Autor: Rostislav Mihel | středa 1.4.2015 8:47 | karma článku: 22.65 | přečteno: 788x

Další články blogera

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

"Morálku zákonem nenahradíme", řekl nedávno při příležitosti setkání starostů končící hejtman Zlínského kraje pan Stanislav Mišák, a toto pravdivé tvrzení přesně charakterizuje situaci v Podolí po červencovém odvolání starostky.

7.11.2016 v 13:36 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 820 | Diskuse

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

Hledí na nás odevšad. Tisíce obličejů, obyčejným lidem nutně monotónních a splývajících. Kdybych byl jedním z nich, těžko bych si asi mohl dovolit těchto pár následujících přidrzlejších poznámek.

6.9.2016 v 8:36 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 2394 | Diskuse

Rostislav Mihel

Šťastné a veselé z Drslavic

Chtěl bych všem čtenářům mých blogů poděkovat za přízeň, moc si jí vážím. Krásné prožití Vánočních svátků přeji také administrátorům blogu. Přikládám PF2016 s motivem naší malebné kapličky s vánočním stromem.

24.12.2015 v 17:02 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Mihel

O přirozené autoritě jednoho starosty

"Ahóóój, starosto", slyším, jdouce po ulici, už z dálky veselý hlas cca čtyřletého caparta, kterého doprovází tatínek cestou ze školky. "Nazdar kamaráde", odpovídám s úsměvem a pokynutím hlavy zdravím též chlapcův doprovod.

9.11.2015 v 14:45 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 147 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 638 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jana Slaninová

Na italský kafe se nespěchá

Polední pauza mezi školením. V hlavě mi drnčí paragrafy a potřebuju setřást tu monotónnost. Vyrazím do ulic a v prvním bistru chňapnu sendvič. Pomalu se s ním loudám ulicí, kde sídlí knihovna a tiskárna pro nevidomé.

19.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 475 | Diskuse

Monika Lorenzová

Blog o Forexu

Raději bych tuto informaci vynechala, ale přišla jsem o práci. A zároveň jsem byla na dovolené. Zhluboka jsem dýchala a snažila jsem se se cítit dobře. Musím říct, že díky tomu jsem si dovolenou místy i pěkně užila.

19.9.2017 v 11:06 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2027

Jsem šestým rokem starostou slovácké obce Drslavice a při svém rozhodování se vždy řídím selským rozumem. Starostování vnímám jako službu všem spoluobčanům bez rozdílu. Před tím jsem cca 20 let na různých úrovních pracoval v IT a životní zkušenosti v těchto letech získané se snažím aplikovat na obecním úřadě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.